JINOŠOVSKÉ STUDÁNKY
Přátelé přírody se v Jinošově každoročně ke konci května scházejí na akci, kterou organizuje Český zahrádkářský svaz společně s chatovou osadou Bělizna, obcí Jinošov a obcí Pucov - putování jinošovským okolím s názevem JINOŠOVSKÉ STUDÁNKY. Počátek této akce je datován rokem 1979, kdy se konal oficiálně 1. ročník.
Stezka vede krajinou bývalé Jindřichovské obory s jedenácti studánkami, o které se dlouhodobě starají místní obyvatelé. U každé studánky se nachází dřevěný přístřešek nebo místo k posezení.
V Turistickém informačním centru ve Velké Bíteši si můžete opatřit "mini průvodce" po Jinošovských studánkách. Nebo si jej stáhněte zde v pdf.
Hluboké lesy, rybníky a malebná krajina Jindřichovské obory mezi Velkou Bíteší a Náměští nad Oslavou skrývá jedinečný perlový náhrdelník studánek, které se po léta těší pozorné péči místních obyvatel.
Nabízíme vám seznam studánek malebných jmen na 12 km dlouhé trase.
1. Dolíhalova – je první studánkou na trase z Jinošova na okraji lesa Rakovce. Tuto studánku si našla a upravila rodina Dolíhalova v roce 1996.
2. Hraběcí – nazvaná podle louky mezi lesy v trati Rakovce a patřící k bývalému panství rodu Hauqwitzů. V roce 2008 byla studánka nově zastřešena.
3. Karlova – až do své smrti míval u ní službu pan Ludvík Chalupa z Hlubokého, u něhož se nezapomněli zastavit na kus řeči, kousek slaniny a hlt ohnivé vody jeho přátelé a známí, kterých jako člověk společenský měl vždycky dostatek. Podle něho se studánce někdy říkalo i Ludvíkova. Studánka byla obcí Hluboké obnovena v roce 2008.
4. Kalinova – najdeme ji blízko hájenky č. 43 na okraji lesa. Žily v ní a sloužily lesu a přírodě tři generace rodiny, podle nichž je studánka pojmenovaná. V roce 2004 se zde konal jarní koncert vážné hudby, který připravil jako hold svému rodnému kraji houslista olomoucké filharmonie a újezdský rodák pan Jan Duda. V roce 2008 byla studánka vyhlášena nejhezčí studánkou Vysočiny v soutěži Zelené srdce.
5. Panská – křtěná tak od nepaměti, hluboko v lese blízko křižovatky lesních cest a památníčku hajného Kaliny, který zde tragicky zahynul rukou pytláka.
6. U Korbele – dříve V Pastýřce – pojmenovaná podle názvu lesa. Pro blízkost obce Krokočína mívali u ní službu přátelé z této vsi. V roce 2008 studánku nově zastřešili a opravili.
7. V Olších – samotný název napovídá, že ji najdeme na vlhkém lesním místě, když jsme cestou k ní od studánky U korbela překročili silnici Náměšt´- Jinošov - Velká Bíteš a začali scházet po svažité stezce k níže vyvěrající studánce. Od samého počátku patří k nejpěknějším. Studánka je též pramenem Pucovského potoka, přítoku řeky Oslavy.
8. Holubí – od studánky V olší dojdeme k ní docela brzy. Vyvěrá z nitra země pod Budišovským kopcem a současně pod rybníkem "Na sklepích". Nedávno byla studánka opravena a zastřešena za přispění Lesů České republiky.
9. V Hrdle – je poslední, ale i první svým významem ze všech jmenovaných a lehce si jí všimneme při vstupu do rekreačního prostoru, který nezávadnou vodou zásobuje osadníky. Její pramen napájí blízký rybník Běliznu. Pojmenovaná je podle tvaru a podoby jejího okolí.
Cesta vede po neznačených cestách, jen občas narazíte na červenou turistickou značku. Vašimi průvodci ale budou dřevěné šipky, značící cestu od studánky ke studánce. Cestu můžete nastoupit odkudkoliv.
V článku byly použity materiály obce Jinošov.
Trasu naučné stezky najdete vyznačenou na mapy.cz ZDE.