Poupě František Ondřej (1753-1805), pivovarnický reformátor
(* 26. 11. 1753 Český Šternberk + 1. 12. 1805 Brno)
Základního vzdělání nabyl za přispění svého kmotra, ratajského kantora Jana Kavana. Pravděpodobně roku 1768 nastoupil na sladovnickou dráhu u bratra Jana, který byl sládkem ve Velké Bíteši. Poupě během svého učení, které trvalo čtyři roky, prošel celou výrobou piva a sladu a po vyučení pracoval u bratra jeden rok. Následně šest let cestoval po našich, rakouských, německých a polských pivovarech.
Další zkušenosti na pozici sládka
Kolem roku 1780 byl ustanoven samostatným sládkem u hraběte Karla Windischgrätze ve Štěkni na Písecku. Vedoucí postavení mu umožnilo zlepšit technické vybavení pivovaru a zavést nové postupy ve vaření piva za použití teploměru a pivní váhy (pozdějšího hustoměru). Plného uplatnění svých novátorských postupů docílil v měšťanském pivovaru v Brně.
Důležité spisy o pivovarnictví, odkaz významného sládka
V letech 1794 a 1798 vydal v němčině dva odborné spisy, ve kterých popsal nové metody v pivovarnictví. Spisy vyvolaly značně rozporné reakce. Příznivějšího přijetí se dostalo jeho třetímu dílu psanému česky "Počátkové základního naučení o vaření piva". Napsal jej v době svého působení v Brně, vyšlo r. 1801 v Olomouci. Technologické úpravy a receptury F. O. Poupěte ve vaření piva s úsporami paliva a surovin se postupně rozšiřovaly a vedly ke zlepšení kvality piva českých a moravských i evropských pivovarů.