Pramen Bítýšky
Bítýška je bítešským potokem
Představení
Snad každé lidské sídliště se nachází z praktických důvodů u vody u vodní nádrže nebo u vodního toku. Nejinak je tomu i v našem městě. Je to jenom potok, kde v suchém období a pro vzrostlou vegetaci často vodu těžko hledáme. Ale je to náš bítešský potok. Potok Bítýška pramení pod kopcem Ambrožný (640 m) mezi obcemi Březejc a Sviny a ústí do Bílého potoka u křovského lomu. Její tok je př. 22 km dlouhý, s celkovým spádem 150 m. V minulosti bylo na jejím toku v provozu celkem 8 mlýnů: Knollův, Hloužkův, Hejtmánkův, Smutných, Mlýnek v Nových Sadech, Záblatský, Horkých a Vaverkův v Ořechově. Zajímavostí je, že na Bílém potoce, kam Bítýška ústí, byly od soutoku s Bítýškou nahoru jen 3 mlýny: Odehnalův, Krupičkův a Prokešův. Jak je potok Bítýška vstřícný k cyklistům? Od Bíteše k Bílému potoku u křovského lomu to je pro cyklisty oblíbená cesta, pokračování dál po Bílém potoce je náročnější, s několika brody a lávkami. Cyklisté to tam mají ověřené, projet se to dá. Na opačnou stranu přes Zlámance do Osové Bítýšky to je neprůjezdné, téměř neprůchodné, i když je to cesta značená modrou turistickou značkou. OdOsové Bítýšky až k prameni se to dá na kole projet a to krajinou s četnými rybníky, kde si připadáte jak v jižních Čechách.
Společný výlet – 26.4.
- Trasa: V. B. – Osová Bítýška – Tři dvory – Ronov – Březejc – kopec Ambrožný (640 m) – pramen Bítýšky – Ořechov – Vlkov – V. B...... ujeto 35 km
- Pramen: po cestě od kopce Ambrožný, před Svinami odbočíme vpravo na polní cestu, po 1km odbočíme vpravo, opět na polní cestu, kus lesem, k betonové skruži u protějšího lesa. Nadm. výška 595 m.
Zajímavosti na cestě
- hezká náves s hrazeným kostelem v Osové Bítýšce
- pohled do kaverny ořechovského kamenolomu
- Ronov, tvrz a barokní kaple s nástěnnými malbami
- kopec Ambrožný (640 m) s výhledy na Svatou horu
- pramen Bítýšky, jeho označení
- občerstvení: Ronov, Osová Bítýška
Starosta za námi přijel na kole
Jak jinak. Starosta z nedaleké obce Sviny ochotně přijal naše pozvání, aby nám poradil při určení místa, kde pramení potok Bítýška, a současně aby s námi provedl jeho označení. Místo pramene představuje betonová skruž, jež je konečným místem melioračního systému. Z té vytéká stružkou voda, jež zamokřuje nedalekou louku, ze které se pozvolna vytváří koryto potůčku prodírajícího se hustým lesním porostem k rybníku Pávek. Zde lidský zásah zjevně pozměnil přirozenou podobu pramene. Se starostou bylo zajímavé povídání. Zemědělec před důchodem, hospodařící na zděděných a pronajmutých pozemcích, prakticky sám. Daří se mu a to si najde ještě čas na cestování po Evropě. Pro své potěšení si v loňském roce zbudoval hezký rybník, u kterého si povídáme. Bez dotací, pomohli mu spoluobčané. Jeden z těch kdysi příslovečně šikovných českých sedláků. Tedy moravských. Rybník, i když je poměrně velký, na mapách zatím nenajdete. Ale až ho tam vydavatelé map zakreslí, ponese jméno starosty, tak jak je uvedeno ve stavební dokumentaci.