Smirčí kameny u Budišova
ZA SMÍRČÍMI KAMENY K BUDIŠOVU
Trasa VI:
Velká Bíteš – Nové Sady – Holubí Zhoř – Tasov – Kamenná – Klementice – Budišov – Pyšel – Častotice – Ocmanice – Naloučany – Pucov – Jindřichov – Velká Bíteš
Celkem 50 km
Smírčí kameny (SK):
1. SK – Tasov, na návsi před domem č. 38
2. SK – Tasov, za posledním domem směrem k Vanči, u silnice vpravo
3. SK – Klementice, od kříže po modré TZ, vpravo 400 m
4. SK – Budišov, u kostela mezi náhrobky
5. SK – Pyšel, na polní cestě k Častoticím, 1,5 km od Pyšele, vlevo
6. SK – Pyšel, z polní cesty na Častotice, od kříže kolmo vpravo 100 m, u lesa
7. SK – Naloučany, u kostela u zdi
8. SK – Naloučany, zazděn v opěrné zdi domu č. 1, proti domu č. 33
9. SK – Velká Bíteš, u cesty směrem na Jindřichov, Cyrilek
U žádného z těchto smírčích kamenů jsem nebyl
I to se stává. Ale byli u nich přátelé, kteří v počtu 19 osob, koncem září, za krásného slunečného dne, vyjeli za smírčími kameny k Budišovu. Já jsem ze zdravotních důvodů nemohl. Vůdcovské role se ujal zkušený cykloturista Jirka Baláš, který spolehlivě se všemi všechny smírčí kameny objel. O krajině kolem Budišova něco vím z dřívějška. Je to oblast zasahující už do Přírodního parku Třebíčsko, krajina borových hájků, romantických skalisek, rybníků, malebných vesniček, s mnoha zajímavostmi, připomínající jižní Čechy.
Městečko Budišov může nabídnout hned několik zajímavostí: renesanční zámek s francouzskou zahradou se čtyřmi rybníky, gotický zámek s pověstnou věží s otočnou kohoutí korouhví, na náměstí několik soch od významných autorů, kousek od města větrný mlýn. I sousední obec Pyšel je známá zachovalou gotickou tvrzí ze 14. století, kostelem sv. Barbory, na návrší poutní kaplí, blízko které se nachází pozoruhodná jeskyňka P. Marie. I historie smírčího kamene u polní cesty do Častotic připomíná častou tragedii. Odmítnutý milenec zde napadl svatební průvod a zavraždil oba novomanžele. Na celé projížděné trase je hodně i jiných zajímavých míst.