Opevněný kostel sv. Jana Křtitele
Hlavní historickou památkou a dominantou města je opevněný kostel svatého Jana Křtitele.
KOSTELNÍ TVRZ sv. Jana Křtitele ve Velké Bíteši je ojedinělou stavební památkou ve vrcholně gotickém stylu.
Skládá se z vlastního dvoulodního chrámu s věží a z pozdně gotického opevnění s baštami a vstupní dvoupatrovou věží. Opevnění získal nejspíše ve 14. století. Hradby se dochovaly téměr v původním stavu a jsou volně přístupné k prohlídce po celý rok. Zejména kamenné bašty jako důležitá součást fortifikačního systému areálu a v nich dochované střílny jsou velmi zajímavé a k vidění bývají spíše u opevněných hradů.
Kostel je otevřen k návštěvě a modlitbě každý den v době kolem bohoslužeb. Mimo tuto dobu je možno využít prostor pod věží (zadní vchod), odkud je průhled přes mříž do kostela.
Pro zájemce je také možno po předchozím objednání zrealizovat prohlídku kostela sv. Jana Křtitele s výkladem ke stavbě samotné i k opevnění nacházejícím se kolem kostela, které bylo součástí městských hradeb.
mobil: +420 604 280 160
E-mail: velkabites@dieceze.cz
Ke kostelu přiléhá STARÝ HŘBITOV, založený roku 1771, kde můžeme najít náhrobky významných bítešských rodáků - Jana Tiraye, místního učitele a historika a architekta Leopolda Seky. Hřbitov přiléhá ze západní strany ke kamenné hradbě kostela. K pohřbívání občanů Velké Bíteše a přifařených obcí sloužil v létech 1771 - 1979. Hřbitov má oválný půdorys, ve směru sever - jih měří 90 m, ve směru východ-západ 40 m, plochu má přibližně 3.600 m2. Je na něm 550 hrobů, z toho bylo 200 zrušených, o převážnou část hrobů se občané v různé míře starají.
HISTORIE A STAVBA KOSTELA
První zmínka o kostele pochází z roku 1240 a je rovněž nejstarším dokladem o Velké Bíteši. Vztahuje se k propůjčení patronátního práva nad bítešským kostelem a farou cisterciáckému klášteru v Tišnově Porta Coeli.
Původně se jednalo o dřevěnou stavbu, která byla poprvé přestavěna v pozdně románském období. V této době měl kostel podobu dvanáct metrů široké lodě s přilehlou apsidou. Ve 14. století byla přistavěna věž a v následujícím století také kostelní hradby s hradební věží.
Gotická přestavba kostela byla funkčně dohotovena stavitelem Pavlem Zieckerem zřejmě v době ukončení prací na hradbách, o čemž svědčí také příslušný nápis na vítězném oblouku datovaný rokem 1501: „Anno domi 1501 finitu est hoc op. Sabbato ante nati(vitatem) marie per paulus zicker, pace p(ro) benefactoribus.“
V této době měl již kostel dvě lodě a novou žebrovou klenbu. Postupně také rostla věž kostela, která má dnes výšku 38 metrů. Tehdy byla horní část dřevěná. Nynější plechové střechy na obou věžích jsou až z přelomu 19. a 20. století.
V nejvyšším patře kostelní věže bydlel v letech 1500 – 1762 tzv. hlídač. Kolem jeho bytu byla na kamenných podporách zřízena pavlač, do které vedly z kostelní strany dveře. Požár roku 1762 toto obydlí zničil a od té doby již nebylo obnoveno. Celé patro pochází z pozdější doby než sama věž, asi z 16. století.
Převážně gotický chrám doplňují další styly. Jednotlivé části pocházejí z rozličných dob. Loď kostela je rozdělena na dvě poloviny třemi žulovými sloupy (jeden z mála dvoulodních chrámů v České republice). Zmiňované tři sloupy podpírají klenutí stropu, ten tvoří na každé straně čtyři pravidelné klenební čtverce. Čtverce rozdělují čtyři žlábková žebra, spojená uprostřed plochým svorníkem do čtyř trojhranných polí. Presbytář chrámu je vystavěn odlišným stylem. Ač byl zhotoven v období vrcholné gotiky, je zde ještě užit i raně gotický styl, pouze některé prvky jsou vrcholně gotického rázu. Klenutí v presbytáři je zcela nepravidelné a bez sloupů. Materiál, ze kterého bylo vyhotoveno žebroví je načervenalý pískovec.
Délka celého chrámu činí 40 m s výškou 9 m. Presbytář, dlouhý 13,5 m a 9,7 m vysoký je od lodi s šířkou 10,4 oddělen vítězným obloukem, který neobsahuje žádné gotické prvky.
KOSTELNÍ HRADBY
Obranné hradby byly obehnány příkopem, přes který vedl padací most. Ten byl na konci 17. století nahrazený mostem zděným.
HRADBY tvoří kolem kostela nepravidelnou elipsu 48 m dlouhou a 32 m širokou, jejich obvodová délka je 160 m. Hradby byly původně asi 7 m vysoké a dosud jsou 1 ½ m tlusté; na nich stávala ještě jiná zídka asi 1 m vysoká a ½ m tlustá (byl to „parkan“, který obráncům kostelní tvrze byl ochranou proti střelám nepřátelským). Uvnitř bašt byla dvě dřevěná lešení nad sebou ve výšce asi jako jsou střílny. Mezi hradbami a příkopem byly palisády.
Nyní jsou hradby hlavně na severní straně značně nižší; byly sneseny, aby se zabránilo vlhkosti v kostele. Do r. 1800 byla v tomto prostranství i hradní studně 26 m hluboká, která již tenkráte byla zasypána.
KRYPTA
Nyní je vsazeno pět náhrobků do zdi ve vstupním prostoru pod věží. Dominuje zde náhrobek Znaty z Lomnice, který se dochoval v původní podobě. Představuje rytíře v životní velikosti stojícího v plné zbroji, opřeného o štít se znakem rodu. U hlavy se nachází dřímající lev a u nohou leží přilba s chocholem. Právě tento náhrobek se nacházel až do roku 1831 před hlavním oltářem.
KOSTELNÍ ZVONY
GOTICKÁ MONSTRANCE
Přední stranu monstrance zpestřuje celkem 25 kamenů. Jsou různého tvaru a velikosti, liší se i zbarvením. Ve všech případech však jde o průhledné, fasetově broušené nepravé kameny, rozmístěné se snahou o dodržení barevné a tvarové symetrie. Je mezi nimi 19 skleněných imitací drahých kamenů a 4 syntetické drahé kameny (korundy, popř. spinely). Poslední dva kameny, velké čiré brusy po stranách věže, nelze s jistotou prohlásit za umělé (leukosafíry), mohou mít i přírodní původ (křišťály).
Restaurování monstrance v roce 1970 pak bylo příležitostí k tomu, aby mohly být na monstranci nahrazeny chybějící skleněné napodobeniny kameny syntetickými.