OHLÉDNUTÍ: MLADÉ BÍTEŠSKO
Mladé Bítešsko tentokrát pod střechou.
Organizátorkám festiválku dětských folklorních souborů přidalo před zahájením vrásky počasí. Bude – nebude ? Tedy pršet. Důvěra v předpovědi klesala. Obloha plná šedých mraků a mráčků velké rozjasnění nepředpovídala. V poslední chvíli se organizátorky rozhodly: pod střechu! Rozhodnutí uvítal pan Alois Špaček (neobával se o sebe, ale o aparaturu), ale moc nenadchlo správce kulturního domu pana Rudolfa Rudu, který si narychlo zacvičil při roznášení židlí.
Pak začalo telefonování účinkujícím o změně místa. „Žhavily" se mobily (a nemyslete, že služební - muzejní spolek, spoluorganizátor akce, nemá financí nazbyt) a vedoucí jednotlivých skupin vyhlížely „svoje děti", jestli už dorazily na správné místo.
Říkáte si, že jsem zbytečně rozváděla úvod článku. Možná. Chtěla jsem ale, abyste věděli, o starostech, které předcházejí vlastnímu programu.
Úvodní slovo přednesla Silva Smutná, programem prováděla Jana Žáková. Skupina starších dětí, vedených Silvou Smutnou a Hankou Sedlákovou, v několika vstupech předvedla podhorácké tance. Mnohé zaujmou už svým názvem: Krajcpolka, Otčenáš, Přeslica, Špacírka... Především však zaujalo jejich provedení, jak bylo znát na potlesku publika.
Náměšťský soubor Křemínek už tradičně přivedl na scénu i velmi malé děti. Jejich vystoupení je bezprostřední a výkony budily úsměvy i potlesk. Přispívá k tomu především vedoucí souboru při Domu dětí a mládeže v Náměšti nad Oslavou, paní Ludmila Jelínková. Doprovází děti na harmoniku, zpívá, napovídá těm nejmenším a v jednom okamžiku jim dokonce omluvně přiznává: "Teď jsem to spletla". Po příjezdu do Bíteše se vítala s Bítešankami jako jejich dobrá a obětavá známá, kterou také je. Pásmo s dětmi připravila spolu s paní Jitkou Smutnou.
Mladší dětská skupina Bítešanu pod vedením Elišky Hradilové a za hudebního doprovodu Karolíny Hradilové připomněla Bítešské hody.
Rytmickým pochodem, který se během mnoha vystoupení stal téměř jejich znělkou, nastupoval taneční kroužek Sluníčko z MŠ Masarykovo náměstí. Pod vedením učitelek Lenky Klimešové a Jany Krejčové svítily žluté sukýnky děvčátek při lidových písničkách, říkadlech a tanečních hrách.
Taneční kroužek Bítešánek při MŠ U Stadionu přinesl s opentlenou břízkou jaro.V živém vystoupení si děti mezi tanečky a písničkami zahrály i na vodníka, žežuličku... Autorkou pásma byla učitelka Naďa Burianová, na klavír doprovázela Dáda Neklapilová, sóla zpívala Nikol Pavlíčková.
V závěru programu vystoupili Poškoláci s pásmem „Co se škádlívá, to se rádo má". Taneční kroužek vede Táňa Horká. Tak jako v minulých i v letošním vystoupení využívá dětské bezprostřednosti a přirozeného projevu. I děti to tak berou a vžijí se do svých vystoupení tak, že např. klukovská rvačka v úvodu programu málem přesvědčila jednu z přihlížejících pořadatelek, aby zasáhla. V pásmu bylo využito i několika písní z nového Zpěvníku podhoráckých písní, což Silvu Smutnou, jednu z editorek publikace, jistě potěšilo. Zájemce o lidové písně může zase potěšit, že se připravuje jeho pokračování.
Autor: Zora Krupičková